Ummadık Daş Baş Yarar

“Koş ve Hayatta Kal”

406

Size kendi küçük ama çabaları kendinden iki kat büyük bir kızı tanıtacağım. Adı Fulya 12 yaşında lisanslı bir sporcu. Atletizm yapan Fulya, bu yıl bir yarışa katıldı. Dediğine göre rakiplerinin bacak boyu kendi boyu kadar varmış. Sonuç ne olursa olsun önemli olan o yarışa katılacak cesareti göstermesiydi aslında. Bizim cesur Fulyamızın okulunda “Spor” temalı bir kompozisyon yarışması düzenlenmiş. Tema “spor” olunca bizim minik lisanslı sporcumuz durur mu hiç… Başlamış yazmaya öyle güzel yazmış ki okuyanların bir daha okuyası gelmiş. Ben de bu yazımda spora ve hayatımızda ki yerine dikkat çekmek istiyorum. Şimdi sizi defalarca okuyup her seferinde ayakta alkışladığım minik sporcumuzun yazdığı kompozisyon satırları ile baş başa bırakıyorum..

“KOŞ VE HAYATTA KAL”

İlk dönemde insanlar; vahşi hayvanlardan kaçmak için “koşmuşlar”, avlarını yakalayabilmek için “koşmuşlar”, yer ve afetlerde korunaklı bir yer bulabilmek için de koşmuşlar. Ya bir şeylerden kaçmak ya da bir şeylere ulaşmak için “koşmuşlar”…  Kısacası koşmak insanın doğasında var. Sağlıkla yaşayabilmek için bir gereklilik. Hayatta kalabilmek için koşmanın şart olduğu bu dönemden bir insan çıkıp şimdiki zamana gelse eminim çok şaşırırdı. İnsanların arkalarında onları kovalayan aslanlar, kaplanlar yok. Yemeğe ulaşmaları için tuzaklar kurup iz sürmelerine de gerek yok. Ama yine de insanlar deniz kenarlarında, küçük ormanlarda, özel yapılmış sahalarda düzenli bir şekilde “koşuyorlar”. Sabah erkenden kalkıp uygun kıyafetlerini giyip, sessiz, gürültüsüz, temiz havası olan yerlere gidip koşuyorlar. Ve Bunun adına artık “spor” diyorlar.

Gelişen dünya ile birlikte insanlar da gelişti ve değişti. Teknoloji hayatın her alanında kolaylıklar sağlıyor. Arabalar sayesinde daha az yürüyoruz. Ev aletleri sayesinde hiç yorulmadan evimizi düzenliyor ve temizliyoruz. İş yerinde ve okullarda bilgisayarlar, tabletler, akıllı tahtalar sayesinde daha az yazıyoruz. İşte bu yüzden de genlerimizde saklı olan hareketlilik “spor” adı altında tekrar açığa çıkıyor. Çünkü bu rahatlık; hayatı çok kolaylaştırsa da vücudumuzu yavaşlatıyor ve bizi hasta bile edebiliyor.  Yapay gıdalardan uzak durup; sabah erken kalkıp, akşam erken yatmaya, düzenli egzersiz yapmaya devam edersek şimdiki zamanda da sağlıklı kalmayı, hastalıklardan korunmayı başarırız. Sporun çeşitli dalları var. Koşuyla ilgili bu kadar bilgi ve yorum yazmamın sebebi atletizm sporunu yapmam ve çok sevmem. Atletizm gibi diğer spor dallarının da sadece yürümek, koşmak, top atmak ve sonunda terlemek olmadığını bilmeliyiz. Spor sağlıklı olmak için sadece bir amaç. Sağlıklı olmak bir hayat biçimi.  Temiz ve doğal gıdalarla beslenmek, uyku düzeni, temiz hava, iyi insanlarla birlikte olmak ve spor… İşte kaliteli hayatın formülü bence bu.

Özel üretilmiş kıyafetler giyip, en kaliteli ayakkabıları seçip, bunun için ayrılmış yollarda koşsam da; arkamda vahşi bir hayvan ya da önümde bir ceylan olmasa da koşarken hedefim o ilk insanla aynı. İkimizde hayatta sağlıklı kalabilmek için konuşuyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.