Ummadık Daş Baş Yarar

Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak

548

Öğretmenler günü vesilesiyle sizlere bir kitap önerelim: “Öğretmen Olmak: Bir Can’a Dokunmak” kitabı. Kitap, Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan gibi biri değerli bir psikoloji uzmanı, diğeri ise çok kıymetli bir öğretmen olan bir eğitimcinin, eğitim ve öğretmen üzerine sohbetlerini içeriyor. Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan’ın soru cevap diyaloglarından oluşan, öğretmen olmak ile öğretmenlik yapmanın arsındaki farklarını gösteren, öğretmenlerin öğretmen adaylarının ve öğretmen ailelerin okuması gereken teorik bir kitap.

Yaşadığımız dönemde eğitim sistemi, eğitim materyali derken öğretmenin geri plana atıldığı ve öneminin gittikçe azaldığı fark ediliyor. Oysaki eğitime ayrılan kaynakların arttırılması, bütçe ve ekonomik olarak harcamaların bilinçli yapılarak; yatırımların çoğaltılması, müfredatın ve ders kitaplarının değiştirilmesi, yeni okulların ve dersliklerin yapılması, teknolojik donanımın iyileştirilmesi, kaliteli ve özgün bir eğitim kültürü yakalanması gerekir. Doğan Cüceloğlu bu kitapta, bizlere göre bunların hiçbiri ‘öğretmen olan’ öğretmenler kadar etkili değildir.” diyor. Öğretmen olmak ve öğretmenlik yapmanın aynı şeyler olmadığının farkına vardıran bir kitap. Öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu bize bildiren, düşündüren ve farkındalık kazanmamızı sağlayan bir kitap.

Eğitimin en özel temel taşı öğretmendir. Çünkü öğretmen eğitimin geliştiricisi, başlatıcısı ve uygulayıcısıdır. Eğitimde özne bana göre öğretmendir. Öğrenciye nesne demek de doğru olmaz. Bana kalırsa ikisi de öznedir. Çünkü öğretmenin davranışları doğrultusunda öğrenci de kendi davranışlarını, hareketlerini değiştirerek özne durumuna geçebilir. Ufuk açıcı, yenileyici ve destekleyici bir kitap. Eğitimcilerin, ebeveynlerin, öğretmen adaylarının ve bu konuda farkındalık kazanmak isteyen herkesin okuması gerekir. Yarınlar öğretmenlerimizin eseri olacağı bilinciyle, öğretmenlerimizin değerini anlayarak bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Tüm öğretmenlerimizin gösterdikleri çaba, sabır ve yeni neslin onların eseri bilinciyle geleceğe şekil vermesi bakımıyla teşekkür etmek isterim. Bir çocuğun ilk öğretmeni anne eteğidir. Bu yönüyle annelerimizin de öğretmenler günü kutlu olsun.

Yakup KARABOĞA

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.