Ummadık Daş Baş Yarar

Dijital Yerliler ve Kütüphanelerin Geleceği

273

 

Merve REYHAN’ dan dijital dünyaya bir bakış…

Dijital yerlileri yeni teknolojileri hayatının merkezine oturtmuş, tüm günlük işlerini teknolojiyle yürüten yeni nesil internet kurtları olarak tanımlayabiliriz. Dijital yerliler çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. Prensky, 1980 yılı sonrası doğmuş olan, teknoloji ve dijital medya ile büyüyen nesli ‘Dijital Yerli’ olarak tanımlamıştır. Dijital medya araçlarını kullanarak büyüyen dijital yerlilerin öğrenme tarzı, basılı kaynakların kullanıldığı ortamda yetişmiş olan öğretmenlerinin  öğrenme tarzından çok farklıdır. Dijital yerliler öğretmenlerinden çok daha farklı bir düşünme sistemine sahiptir. Bilgiye çok hızlı ulaşmak isterler kaybedecek vakitleri yok- tur.işlerini teknolojiyle yürüten yeni nesil internet kurtları olarak tanımlayabiliriz. Dijital yerliler çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. Prensky, 1980 yılı sonrası doğmuş olan, teknoloji ve dijital medya ile büyüyen nesli ‘Dijital Yerli’ olarak tanımlamıştır. Dijital medya araçlarını kullanarak büyüyen dijital yerlilerin öğrenme tarzı, basılı kaynakların kullanıldığı ortamda yetişmiş olan öğretmenlerinin  öğrenme tarzından çok farklıdır. Dijital yerliler öğretmenlerinden çok daha farklı bir düşünme sistemine sahiptir. Bilgiye çok hızlı ulaşmak isterler kaybedecek vakitleri yoktur.

Dijital yerliler internet ve sosyal medyayı en etkili iletişim aracı olarak benimsemişler ve görsel duyuları gelişim göstermiştir; Bunun yanında karşılıklı iletişim becerileri gelişme gösterememiştir çünkü dijital yerlilerin %54’ü konuşmak yerine mesajlaşmayı tercih etmiştir.

Dijital çağda dijital yerliler, kütüphanelere gitmek yerine bilgisayardan, tabletlerden bilgi alabilecekleri kaynakları hızla tarıyorlar. Elektronik kitap okuyucular ile okuma işlevini gerçekleştiriyorlar yani öğrenme süreci sürekli dijital ortamda gerçekleşiyor.

Kitap kokusunu bilmeyen, not alarak kitap okumanın, sayfanın kenarını kıvırmanın keyfini yaşayamayan bir nesil yetişiyor. Cilt cilt ansiklopedilerin yerini Wikipedia alıyor. Gazetelerden okunan köşe yazılarının ve haberlerin yerini dijital medyanın trendi blog sayfaları alıyor. Eski el yazması eserler, sahaflar ve büyük kütüphaneler dijital yerlilerin dikkatini çekmeyecek, ancak iki kuşak arasına sıkışıp kalmış olanlar kitap kokusundan vazgeçemeyeceklerdir.

Dijital yerlilerin bilgiye erişim biçimleri kütüphaneciliği de şekillendirecektir. Kütüphanelerin dijital yerlilerin alışkın oldukları sanal ortamın ve sosyal ağın kullanım dışına çıkılmadan kullanılabilir olmaları gereklidir. Belirli bir süreyle kütüphaneler ve dijital kütüphaneler birlikte hizmet vermeye devam edeceklerdir.

 

“Hayal edilemeyecek kadar karmaşık bir gelecekte, ne kadar akıllı olursa olsun dijital olarak güçlendirilmemiş bir insan, en akılsız ama dijital olarak güçlendirilmiş bir insanın sahip olduğu bilgelik araçlarına bile erişemeyebilir”

Marc Prensky

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.