Ummadık Daş Baş Yarar

Türkiye ve Mobil Oyun Pazarı

481

Merhabalar, bugün size günlük hayatımızın birer parçası haline gelmiş oyunlardan ve Türkiye’deki mobil oyun pazarından bahsedeceğim. Oyun oynayan kesim denildiğinde akla gelen ilk kesim 9-21 yaş aralığıdır. Fakat Nielsen & AdColony tarafından yapılan araştırma bizlere çok çarpıcı bir veri sunuyor.

25-44 yaş arası profesyonel olarak çalışma hayatının içinde olanların mobil oyunlarla ilişkisi incelendiğinde çalışan kitlenin yüzde 95’i akıllı telefonlarından aktif olarak oyun oynadıklarını dile getirirken, tablet cihazlarından mobil oyun oynayanların oranı yüzde 14 olarak şekillendi. Favori masa oyunları ve puzzle’lar.

Pazar gözardı edilemeyecek kadar büyük. Peki biz ne yapıyoruz? Sadece tüketici mi kalıyoruz bu duruma? Kısmen evet. Yabancı oyun firmaları almış başını gidiyor. Google Play Store ve App Store Top 10 kısmının hakimi. İstisnalar hariç. İşte internette dolaşırken karşılaştığım yerli üç tane oyun geliştiricisi;

SKGAMES

skgames logosunu hepimiz bir yerlerden hatırlıyoruzdur. Traffic Racer ve Traffic Rider oyunlarıyla dile kolay iki yüz milyonluk indirme sayısı ve on milyonluk aktif oyuncusuyla Türkiye mobil pazarında şu ana kadar rastladığım en etkili şirketlerden biri. Kurucusunun Soner Kara olduğu skgames’in diğer bir oyunu da “Wings On Fire”. Bu oyun da aktif yüz on bin kullanıcısı ve beş milyon üzeri indirme sayısıyla azımsanacak değil.

Alictus

2011 yılında bir girişim olarak doğan ve 2013’te de şirketleşen Alictus Yazılım’ın on üç tane .io oyunu var. Oyun yazılımı dışında bir de GamePho adında ürettikleri yazılım ile telefonunuzu bir oyun konsoluna çevirebiliyorsunuz.

Alictus Yazılım’a bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Karamurat

İnternette dolaşırken karşılaştığım başka bir oyun ise klad.io. 2017 Ocak ayının en iyi .io oyunları arasına giren klad.io’nun geliştiricilerinin isimlerine bakıldığında ironik tarzı bir hayli ilgimi çekmiş durumda. Oyun basit bir yapıya sahip. Oyun hakkında araştırıp bulduğum bilgiler ise şu şekilde;

  • Bir html5 oyunu olarak Counter-Strike’ın browserlara uygun hali diyebiliriz.
  • Angry Birds ve birçok oyunda kullanılan box2d fizik kütüphanesinden yararlanılmış
  • klad.io bir 2d shooter oyunudur.
  • Server tarafında nodejs kullanılıyor.

Oyuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Pazar çok büyük. newzoo.com’a göre ülkemizde kırk milyon akıllı telefon kullanıcısı var. Arada sırada top listlere girmeyi başaran uygulamalar dışında sürdürebilirlik sağlamış uygulama ve oyunlarımız çok az. Oyun oynamak hep bir çocuk fiili olarak görüldü ama viralleşen E-Sports ve istatistikler oyunların artık hayatımızın bir parçası olduğunu gözler önüne seriyor.

Oynayalım tabii ki. Ama bir taraftan tüketici olurken diğer taraftan da üretici olmak gerek. O zaman ne yapalım? Oynarken üretelim.

İyi Eğlenceler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.